Przechwytywanie domen

marzec 10th, 2009

Każdy pozycjoner wie jak ważna jest dobra domena. Czy to używana pod zaplecze, czy też ta pozycjonowana. Czynników wpływających na to czy dana domena jest dobra jest oczywiście wiele. Ja chciałbym skupić się tutaj na jednym z nich. Jest nim wiek domeny. W sumie nie ma co się rozpisywać - domena jest jak wino - im starsza tym lepsza. Oczywiście mogą się zdarzyć przypadki zepsutego wina, i tak samo mogą się zdarzyć przypadki “zepsutych” (czyt. zbanowanych) domen, które choćby nie wiem ile leżały i tak trudno będzie zrobić z nich jakiś użytek. Można oczywiście zawsze słać reinclusion request’y do wielkiego G. ale poza nielicznymi przypadkami efektem będzie… wielkie G.
Jednym z tych nielicznych przypadków jest zmiana właściciela domeny. Jeśli przechwycimy domenę, której poprzedni właściciel nie szanował do tego stopnia, że została usunięta przez google z indeksu, możemy ubiegać się o jej przywrócenie do łask powołując się na to, że jesteśmy nowym właścicielem i z poprzednimi ekscesami nie mamy nic do czynienia. ALE… z moich doświadczeń wynika, że taka zbanowana domena jest już pod baczną obserwacją googla. Jeśli nie na zawsze to na pewno przez dłuższy czas. Stąd jakakolwiek próba zrobienia z takiej “odbanowanej” domeny pozycjonerskiego użytku (swl’e, sprzedaż linków, spamy, itp.) szybciutko skończy się kolejnym banem. I żegnajcie profity.
No ale ja miałem pisać nie o tym a o samym przechwytywaniu domen. Obecnie największym serwisem, który oferuje kilkadziesiąt tysięcy domen przechwyconych jest dropped.pl. I codziennie kilkaset a może i kilka tysięcy nowych możliwości. Sztuką jest jednak wybór z tego gąszcza prawdziwych perełek. Oprócz wieku liczy się podlinkowanie tej domeny, skąd ma linki i jakiej są mocy oraz czy przypadkiem nie mogą zostać szybko usunięte. Ważne też jest co było na danej domenie (czy aby nie jakś spamik) oraz czy ktoś nie ma praw do tej domeny (np. zastrzeżona nazwa czy znak towarowy). Jeśli potrzebujecie domeny w konkretnym celu sprawdzajcie też tematykę i co bardzo ważne ciągłość historii domeny. Jeśli była zaindeksowana nawet w 1996 roku a potem przez 10 lat nikt jej nie używał to jej historia niewiele znaczy. Ale jeśli była w ciągłym użytku, regularnie wzbogacana w treść i zdobyła sporo silnych linków to znaczy, że mamy do czynienia z prawdziwym diamentem.

Dla dociekliwych - domena conect.com.pl także pochodzi z odzysku :).

Leave a ReplyYou must be logged in to post a comment.